Łańcuch dostaw nie tylko dostarcza firmie materiały fizyczne, komponenty i substancje chemiczne potrzebne do produkcji towarów, ale również zapewnia stały strumień informacji, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy.
Niestety, większość firm nie wykorzystuje w odpowiedni sposób swoich łańcuchów dostaw jako zasobów danych. Zamiast tego, pozostawiają siebie w niewiedzy, a wszystko dlatego, że łańcuch dostaw jest notorycznie pełen luk informacyjnych , w których dane dotyczące zrównoważonego rozwoju mogą zostać utracone na zawsze.
Gdzie w pierwszej kolejności szukać luk?
Nawet pomiędzy Twoją firmą a jej najbliższymi dostawcami istnieje dramatyczna luka informacyjna, która może narażać Cię na ryzyko w sezonie sprawozdawczym. Jednym z najczęstszych przykładów jest relacja pomiędzy dostawcami chemikaliów/powłok a Twoją firmą.
Ponieważ wielu dostawców musi zachować poufność swoich zastrzeżonych mieszanek, nie mogą oni podać dokładnych receptur produktów, których używają w swoich zakładach. Oznacza to, że musisz radzić sobie z szerokim zakresem składników chemicznych na kartach charakterystyki MSDS, które Ci dostarczają.
Na przykład, dany składnik może być oznaczony jako stanowiący od 10 do 50% produktu. W rezultacie może to być prawie niemożliwe do dokładnego raportowania niebezpiecznych emisji do powietrza z takich źródeł jak kabiny lakiernicze.
Możesz przeczytać więcej o zagrożeniach związanych z tą luką informacyjną tutaj, gdzie już wcześniej zajmowaliśmy się tym problemem, lub możesz pobrać nasz przewodnik do rozwiązania problemu raz na zawsze.
Jest to jednak tylko pierwsza z wielu luk informacyjnych w całym łańcuchu dostaw, które ostatecznie kumulują się w lukach we własnych rejestrach środowiskowych. Obecnie coraz więcej firm zmierza w kierunku zrównoważonego rozwoju łańcucha dostaw, co powoduje, że uwaga jest kierowana dalej w dół łańcucha dostaw.
Uwzględnienie całego łańcucha dostaw
Dziś nie wystarczy mieć dobre pojęcie o tym, co robią dostawcy. Teraz trzeba wiedzieć, co robi każdy dostawca w całym łańcuchu dostaw, ponieważ wszystko to wskazuje bezpośrednio na nas.
Na przykład, jeśli starasz się, aby Twój produkt spełniał wymogi zrównoważonego rozwoju, musisz wiedzieć, czy surowce wydobywane do produkcji komponentów są pozyskiwane w sposób etyczny i czy pracownicy są traktowani sprawiedliwie.
Ponieważ jednak większość łańcuchów dostaw w przemyśle wytwórczym jest złożona i wielopoziomowa, zazwyczaj trudno jest zebrać wszystkie informacje środowiskowe generowane przez dostawców. A przy każdym przeskoku z poziomu na poziom, jaki dane dotyczące środowiska i zrównoważonego rozwoju wykonują w drodze do klienta, ogromny procent danych ginie w lukach informacyjnych. Zanim dane dotrą do klienta, może już nie być żadnych wskazówek na temat tego, jak zrównoważeni są naprawdę jego dostawcy z poziomu IV.
W rzeczywistości większość firm zna tylko własne dane dotyczące zrównoważonego rozwoju, a dopiero niedawno zaczęły zwracać uwagę na swoich dostawców z listy I i II. Nawet zebranie tych informacji może wymagać wiele czasu i wysiłku.
Na przykład, czy znasz ślad węglowy swoich bezpośrednich dostawców? A co z ich dostawcami? Większość menedżerów ds. środowiska nie posiada nawet systemu do zbierania tego typu informacji.
Nawet jeśli tego typu informacje nie pojawią się w żadnych raportach dotyczących zgodności z przepisami, które będziesz sporządzał dla rządu, to i tak są one istotne dla Twojego rynku docelowego, grup interesu środowiskowego i innych dużych producentów OEM.
Wypełnianie luk informacyjnych
Jest naprawdę tylko jeden sposób, aby zapobiec wpadaniu informacji w luki pomiędzy poziomami, a mianowicie zbieranie ich bezpośrednio ze źródła.
Wszystko polega na rozpoczęciu przejrzystego dialogu z dostawcami na wszystkich poziomach łańcucha dostaw i zakomunikowaniu im potrzeby dzielenia się informacjami o zrównoważonym rozwoju. Jak już wcześniej pisaliśmy, czasami potrzeba do tego dodatkowego impulsu ze strony najwyższych szczebli i producentów OEM w łańcuchu dostaw, aby sprawy ruszyły z miejsca.
Niezwykle istotne jest również wprowadzenie systemu zarządzania danymi środowiskowymi, który będzie w stanie przechowywać napływ danych generowanych przez łańcuch dostaw. Zalecamy zautomatyzowany system transferu danych pomiędzy dostawcami, taki jak prywatny portal internetowy, w którym dostawcy mogą wprowadzać dane bez obawy, że zostaną one zgubione, skradzione lub niewłaściwie wykorzystane.
Ważne jest jednak, aby dążyć do osiągnięcia pewnego poziomu zaawansowania rozwiązania w zakresie danych środowiskowych. Idealnie byłoby, gdyby było ono w stanie weryfikować przychodzące dane, umożliwiać ich łatwe przesyłanie i pobieranie oraz utrzymywać jasną ścieżkę audytu w celu ochrony wszystkich zaangażowanych stron.
Jeśli zamierzasz wdrożyć system zarządzania łańcuchem dostaw, który pomoże Ci śledzić dane w całym łańcuchu dostaw, ważne jest, abyś zapewnił swoim dostawcom silną motywację i zachętę do udziału. Jednym z kluczowych czynników działających w dzisiejszym przemyśle produkcyjnym jest przewaga konkurencyjna, którą zapewnia bycie chętnym partnerem w zakresie zrównoważonego rozwoju.
W rzeczywistości, istnieją nawet producenci OEM i inne wpływowe firmy, które obecnie czynią uczestnictwo w śledzeniu zrównoważonego rozwoju całego łańcucha dostaw warunkiem wstępnym zostania oficjalnym dostawcą. Mamy cały artykuł o tym, jak zmotywować łańcuch dostaw do udziału w projektach zrównoważonego rozwoju, który możesz przeczytać tutaj.
Aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z korzystania z systemu wymiany danych online oraz o tym, jak niektóre firmy już wykorzystują go do unikania typowych problemów związanych z utratą danych, pobierz nasz darmowy eBook "Automatyzacja transferu danych materiałowych".