Na przestrzeni ostatnich lat weszło w życie wiele zmian przepisów prawnych dotyczących kart charakterystyki. Od 1 czerwca 2017 roku mamy do czynienia już tylko z jednym wzorem tego dokumentu. Co zawiera natomiast nowe rozporządzenie w sprawie kart charakterystyki z 18 czerwca 2020 roku zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH? Przyjrzyjmy się dokładniej temu, z czego powinna składać się aktualnie obowiązująca karta charakterystyki, które przepisy stosować przy jej sporządzaniu, a także czy dostawcy mają obowiązek dostarczyć Ci nowe, uaktualnione do obowiązującego wzoru karty.
Karta charakterystyki to dokument, dostarczany przez producenta lub importera niebezpiecznych substancji chemicznych, wszystkim odbiorcom tejże substancji, na terenie Unii Europejskiej. Wszystkie karty muszą być dostarczone w języku urzędowym kraju, do którego substancja została dopuszczona do użytku. Z tej reguły zwolnieni są dostawcy krajów, które stwierdziły inaczej. Karta charakterystyki to zbiór cennych informacji na temat niebezpiecznych właściwości substancji chemicznych, a także o zasadach i zaleceniach dotyczących bezpiecznego ich użytkowania.
Osoby używające niebezpiecznych substancji chemicznych oraz różnego rodzaju ich mieszanin, mają obowiązek posiadać karty charakterystyki dopasowane do aktualnie obowiązujących wzorów. Karty wprowadzone do obrotu przed 1 czerwca 2015 roku musiały zostać uaktualnione do 31 maja 2017 roku. 1 czerwca 2017 roku upłynął okres przejściowy i od tego czasu w przypadku substancji i mieszanin, obowiązują tylko i wyłącznie karty charakterystyk sporządzone zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia 2015/830, które zmienia rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów.
17 stycznia 2017 roku weszło małe sprostowanie, lekko zmieniające format karty charakterystyki. Jednakże wszystkie karty sporządzone przed tym okresem na podstawie rozporządzenia 2015/830 zachowywały swoją ważność do momentu aktualizacji.
Nowy wzór kart charakterystyki - co nowego w 2021r.
Rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z dnia 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 (REACH), wprowadziło nowy wzór karty charakterystyki. Każdy dokument sporządzony po 1 stycznia 2021 roku musi być zgodny z przepisami niniejszego rozporządzenia. Do 31 grudnia 2022 roku można dostarczać natomiast karty charakterystyki sporządzone przed datą 1 stycznia 2021 roku opracowane według przepisów rozporządzenia 2015/830 z uwzględnieniem sprostowania. Dopiero przy kolejnych aktualizacjach nowy format wchodzi w życie. Po 31 grudnia 2022 roku wraz z zakończeniem okresu przejściowego, wszystkie karty charakterystyki będące na rynku będą musiały być dostosowane do nowego wzoru.
Rozporządzenie 2020/878 przyniosło zmiany nie tylko w formacie karty charakterystyki, co dotyczy poszczególnych podsekcji, ale również wprowadziło zapisy dotyczące postaci „nano”, wpływu substancji lub mieszaniny na funkcjonowanie układu hormonalnego, informacji na temat specyficznych stężeń granicznych, współczynników M, szacunkowych wartości toksyczności ostrej, a także informacji na temat właściwości fizyko-chemicznych w sekcji 9.
Karta charakterystyki, która jest aktualnie dopuszczona do użytku, powinna w dalszym ciągu składać się z 16 sekcji dotyczących następująco:
1. Identyfikacji przedsiębiorstwa i danej substancji/mieszaniny,
2. Identyfikacji zagrożeń wynikających z użytkowania danej substancji/mieszaniny,
3. Pełnego składu i informacji o składnikach
4. Środków pierwszej pomocy na wypadek sytuacji awaryjnej
5. Postępowania na wypadek pożaru
6. Postępowania na wypadek uwolnienia do środowiska naturalnego
7. Sposobu magazynowania i postępowania
8. Kontroli środków ochrony indywidualnej
9. Właściwości fizycznych i chemicznych danej substancji/mieszaniny
10.Stabilności i reaktywności substancji/mieszaniny
11.Danych toksykologicznych
12.Danych ekologicznych
13.Informacji o utylizacji i postępowaniu z odpadami
14.Informacji dotyczących transportu
15.Informacji odnośnie przepisów prawnych
16.Innych informacji
Wszystkie karty charakterystyk oraz wszelkie ich aktualizacje muszą zostać dostarczone nieodpłatnie do odbiorców, którzy nabyli daną substancję lub preparat w okresie do roku wstecz. Informacji, które muszą zostać zamieszczone w karcie charakterystyki, nie można zastrzec jako poufnych. Jeśli użytkownik ma wątpliwości dotyczące aktualności posiadanej karty, powinien wystąpić do dostawcy z prośbą o udzielenie informacji.