REACH (akronim słów Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals), czyli rejestracja, ocena, udzielanie zezwoleń i ograniczenia stosowane w zakresie chemikaliów. Rozporządzenie to wpływa na przedsiębiorstwa wielu sektorów, nawet nieuważających się za związane z chemikaliami.
Role rozporządzenia REACH zależne są od przedsiębiorstwa:
- Producenci - firmy produkujące chemikalia dla własnych celów (przykładowo wykorzystuje je w produkcji) lub na eksport będą obarczeni wynikających z rozporządzenia zadaniami.
- Importer - działalności gospodarcze zajmujące się sprowadzaniem towarów spoza UE/EOG są obarczane obowiązkami z powodu rozporządzenia REACH.
- Dalsi użytkownicy - nie zawsze świadome wykorzystywania chemikaliów przedsiębiorstwa z powodu REACH również są zobowiązani do przestrzegania obowiązków. Każda firma powinna sprawdzić zakres swoich obowiązków w tym temacie.
REACH jest rozporządzeniem Unii Europejskiej, które ma za zadanie wspomóc ochronę środowiska. Zagrożenia wynikające z dużych ilości substancji chemicznych mogą mieć również negatywny wpływ na zdrowie człowieka, którym owo rozporządzenie również służy. REACH zachęca do alternatywnych sposobów oceny zagrożeń spowodowanych substancjami chemicznymi. Ma to na celu ograniczenie ilości badań (często przeprowadzanych na zwierzętach).
Z rozporządzenia korzysta się we wszystkich przypadkach dotyczących substancji chemicznych, niezależnie od zastosowania. Te, wykorzystywane w przemysłach oraz w życiu codziennym (środki czystości, odzież, urządzenia elektryczne). Powodem tego jest zwiększona liczba przedsiębiorstw podlegających REACH.
Każda firma ma obowiązek sama zidentyfikować i kontrolować ryzyko wiążące się z chemikaliami zarówno wyprodukowanymi, jak i sprowadzonymi do sprzedaży lub wykorzystania w Unii Europejskiej. Są też zobowiązani do informowania użytkowników o możliwym ryzyku i wykazać bezpieczeństwo stosowania. Produkty zagrażające zdrowiu człowieka lub źle wpływające na środowisko mogą zostać mocno ograniczone. Te, stwarzające najniebezpieczniejsze zagrożenia są najczęściej zastępowane innymi, mniej "groźnymi" produktami.
Kwalifikowane substancje
Substancjami o dużym zagrożeniu (SVHC) mogą zostać te, które spełniają następujące kryteria:
- klasyfikują się jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość (kat. 1A lub 1B) w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 1272/2008 (substancje CMR);
- trwałe, ze zdolnościami do akumulacji oraz toksyczne (PBT);
- bardzo trwałe, czyli takie, które cechują się wysoką zdolnością do bioakumulacji (vPvB);
- pozostałe, identyfikowane indywidualnie, których właściwości szkodzące zostały udowodnione naukowo, lub o podobnych właściwościach, które występując w przypadku substancji chemicznych CMR albo PBT/vPvB.
Rejestracja
Wszystkie działalności gospodarcze, które są obowiązane przestrzeganiem rozporządzenia REACH, poprzez ustanowione przez rozporządzenie procedury gromadzenia i oceny właściwości i zagrożeń z nimi związanymi substancji są zobowiązane rejestracją substancji chemicznych we współpracy z pozostałymi firmami rejestrującymi. Sama rejestracja substancji chemicznych przez producenta lub importera w ilości przekraczającej tonę może podlegać obowiązkowemu zarejestrowania produktu. Produkty chemiczne, niezarejestrowane przed 31 V 2017 r. można wstępnie zarejestrować w późniejszym terminie.
Wstępnej rejestracji substancji o gramaturze od 1 tony do 100 ton (importowanych bądź produkowanych w ciągu dwunastu miesięcy) należy dokonać - zgodnie z rozporządzeniem REACH - 31 V 2018 r.
Zezwolenia
Procedura otrzymania zezwolenia dotyczącego kontroli zmniejszania ryzyka spowodowanego przez substancje chemiczne o wysokim stopniu zagrożenia i sukcesywnym zastępowaniem ich produktami alternatywnymi jest udzielana zgodnie z REACH, gwarantując poprawne funkcjonowanie rynku wew. UE.