CZY PAŃSTWA ARTYKUŁY ZAWIERAJĄ SUBSTANCJE WZBUDZAJĄCE SZCZEGÓLNIE DUŻE OBAWY (SVHCS)?
CZY WPROWADZAJĄ JE PAŃSTWO DO OBROTU W UE?
SCIP to baza danych zawierająca informacje na temat substancji wzbudzających obawy w wyrobach jako takich lub w złożonych obiektach (produktach), ustanowiona na mocy ramowej dyrektywy w sprawie odpadów (RDW).
Jeżeli artykuły, które produkujesz, montujesz, importujesz lub rozprowadzasz zawierają SVHC na liście kandydackiej ECHA, w stężeniu powyżej 0,1% wagowo, i są dostarczane na rynek UE, to musisz przedstawić informacje na temat tych artykułów do ECHA i zgłosić je do bazy danych SCIP.
Jeśli jesteś sprzedawcą detalicznym i tylko dostarczyć swoje artykuły do konsumentów, nie trzeba zgłaszać.
Obowiązek powiadamiania o SCIP dla przedsiębiorstw ma zastosowanie od dnia 5 stycznia 2021 r.
CO TO JEST ARTYKUŁ?
Artykuł to przedmiot, który podczas produkcji otrzymuje specjalny kształt, powierzchnię lub wzór, który określa jego funkcję w większym stopniu niż jego skład chemiczny.
CO NALEŻY ZROBIĆ?
Musisz przedłożyć ECHA następujące informacje:
- identyfikacja twojego artykułu;
- nazwa, zakres stężeń i lokalizacja substancji z listy kandydackiej obecnych w nim; oraz
- inne informacje pozwalające na ich bezpieczne użytkowanie - w szczególności informacje zapewniające właściwe zarządzanie wyrobem po jego zużyciu.
Informacje zawarte w bazie danych SCIP są publicznie dostępne, w szczególności dla podmiotów gospodarczych zajmujących się odpadami i konsumentów.
JAKI JEST CEL?
Celem bazy danych SCIP jest zwiększenie wiedzy na temat niebezpiecznych chemikaliów w wyrobach i produktach w całym ich cyklu życia - w tym na etapie powstawania odpadów. Jest to również cel:
- ma na celu zmniejszenie ilości niebezpiecznych substancji w odpadach;
- zachęca do zastępowania tych substancji bezpieczniejszymi alternatywami; oraz
- przyczynia się do lepszej gospodarki cyrkulacyjnej.
KORZYŚCI DLA OPERATORÓW GOSPODARKI ODPADAMI I KONSUMENTÓW
Informacje zawarte w bazie danych SCIP pomagają podmiotom gospodarczym zajmującym się gospodarką odpadami ulepszyć praktyki w zakresie gospodarki odpadami i promują wykorzystanie odpadów jako zasobów.
Konsumenci korzystają z większej wiedzy na temat niebezpiecznych substancji chemicznych w produktach. Pomoże im to w dokonywaniu bardziej świadomych wyborów przy zakupie produktów i promuje ich "prawo do zapytania".
Upewnij się, że znasz swoje obowiązki i wiesz, jak mogą one wpłynąć na Twoją firmę.
Zarządzanie bieżącą zgodnością z przepisami dotyczącymi substancji chemicznych może być bardzo złożone i wymaga skutecznej kontroli etykiet i dokumentów. Hibiscus oferuje potężne i niedrogie rozwiązania zapewniające, że etykiety i karty charakterystyki są zawsze zgodne z lokalnymi, regionalnymi i globalnymi przepisami chemicznymi, takimi jak GHS, CLP i REACH.