W tym tygodniu Research Spotlight koncentruje się na Umme Uzma Haveri, byłej studentce studiów magisterskich, która stała się przedsiębiorcą i założyła Labmate.io, firmę, która rozwija oprogramowanie, aby pomóc lepiej zarządzać laboratoriami naukowymi.
Onkowirusy w walce z rakiem
Chociaż pani Haveri urodziła się w Indiach, pierwsze kroki w kierunku badań naukowych podjęła w Niemczech, na Uniwersytecie Martina-Luthera (MLU) w Halle-Wittenberdze. Zapisała się tam na studia z zakresu biotechnologii farmaceutycznej i przemysłowej, co pozwoliło jej lepiej zrozumieć medycynę regeneracyjną, opracowywanie leków i inżynierię bioprocesową. Był jednak jeden temat, który szczególnie sobie upodobała: "Chociaż interesowały mnie wszystkie tematy, badania nad rakiem były dla mnie niezwykle ważne. Mój dziadek zmarł z powodu raka gardła, a dla mnie najgorsze było to, że został on zdiagnozowany w późnym stadium. Od tego czasu mam w głowie badania nad rakiem".
Jednak zaczęła badać dalsze możliwości poza MLU, aby studiować biologię raka lub farmakologię. "Ponieważ większość laboratoriów w MLU nie zajmowała się badaniami nad rakiem, zaczęłam ubiegać się o staż poza uczelnią. Miałam szczęście dostać się do międzynarodowego programu w DKFZ w Heidelbergu, który był 2-miesięcznym stażem, a na podstawie moich wyników zaproponowano mi następnie kontynuowanie tam pracy magisterskiej, pracując nad wirusologią nowotworów."
"Zdecydowałem się pozostać przy moim laboratorium w DKFZ ze względu na to, jak nowatorskie były badania. Próbowaliśmy atakować komórki nowotworowe na dwa sposoby: używaliśmy onkowirusa, który infekuje tylko komórki nowotworowe, aby je zniszczyć, a także wyposażyliśmy wirusa w środki hamujące sygnalizację liganda programowanej śmierci komórki-1 (PD-L1). Zatrzymuje to zdolność guza do neutralizowania ludzkiego układu odpornościowego, umożliwiając mu skuteczniejsze zabijanie komórek nowotworowych."
Terapie ukierunkowane na PD-L1 były gorącym towarem w ciągu ostatnich kilku lat, szczególnie w onkologii z kilkoma terapiami, w tym Keytruda®, IMFINZI®, Opdivo® i TECENTRIQ®, które hamują oś programowanej śmierci komórki-1 (PD-1)/PD-L1. Strategie te skutecznie uniemożliwiają guzom hamowanie destrukcji pośredniczonej przez komórki T, neutralizując hamujący wpływ sygnalizacji PD-1/PD-L1. Podczas gdy większość terapii celuje w białka bezpośrednio za pomocą przeciwciał, pani Haveri pracowała nad taką, która powala na ekspresję genów.
"Zastosowaliśmy podstawową metodę strącania ekspresji genów, podobną do shRNA, importowaną do komórek nowotworowych przez wirusa. W ten sposób konkretnie namierzamy te komórki i zmniejszamy ekspresję PD-L1, pozwalając komórkom T na zwiększenie funkcji i zabicie komórek nowotworowych. Pracowaliśmy z tym systemem wykorzystując linie komórkowe raka prostaty, mózgu i płuc, przy czym najlepsze wyniki uzyskaliśmy dla komórek raka mózgu."
Od naukowca do przedsiębiorcy
Kiedy jej praca magisterska była już bliska ukończenia, pani Haveri postanowiła zrobić skok od studenta do przedsiębiorcy, zakładając własną firmę produkującą oprogramowanie do zarządzania laboratorium, Labmate.io. Choć na razie jest ono dostępne tylko w ramach wczesnego dostępu, jej celem, gdy oprogramowanie zostanie w pełni zaktualizowane, jest zaoferowanie kompletnego rozwiązania dla laboratoriów, które może standaryzować wprowadzanie danych, przydzielać zadania, zarządzać metaplikami, zapasami i przepływem pracy, umożliwiając jednocześnie laboratoriom zdalną współpracę.
"Nasza branża jest niedofinansowana i bardzo niewiele firm technologicznych tworzy dla nas odpowiednie narzędzia do wykorzystania w laboratorium, które rozwiązują podstawowe problemy związane z zarządzaniem danymi. Wiele z nich nadal korzysta z MS Excel/MS Office i jakiejś odmiany systemu zarządzania informacjami laboratoryjnymi (LIMS). Jeśli dostępne są kompletne rozwiązania, są one często zbyt drogie dla typowego laboratorium akademickiego i wyjątkowo nieintuicyjne w użyciu. Odrzuciłam więc oferty doktoratu i wróciłam do Indii, aby zbudować labmate.io dla przemysłu biomedycznego."
Jej motywacja do rozpoczęcia tak ambitnego projektu wzięła się z doświadczeń we własnym laboratorium, gdzie natknęła się na wiele powszechnych problemów związanych z zarządzaniem laboratorium, nękających środowiska akademickie. "Jednym z głównych problemów, jakie miałam, było szukanie raportów w mailach i różnych folderach w intranecie. Musiałam też czekać na mojego przełożonego, aby omówić wszelkie istotne kwestie, a niektóre próbki w naszej zamrażarce nie były powiązane z eksperymentami, a jeśli były, to trzeba było je identyfikować za pomocą kartki papieru lub etykiet bez odpowiedniego opisu. Ile próbek może być "A1"? Po 2 miesiącach zapominasz, gdzie wszystko położyłeś! Zawsze istnieje obawa utraty istotnych próbek i danych".
Kiedy zapytałem, co sprawi, że jej oprogramowanie będzie się wyróżniać spośród innych dostępnych obecnie na rynku, powiedziała, że labmate.io skupi się na dostarczeniu intuicyjnego rozwiązania zaprojektowanego specjalnie dla personelu laboratorium. "Gdy przeprowadzałam wywiady z kolegami naukowcami w różnych innych laboratoriach, aby zrozumieć ich problemy, zdałam sobie sprawę, że w dużej mierze nie byli świadomi, że można rozwiązać problem nieefektywności obecnego systemu, i byli podekscytowani odkryciem labmate.io. Wiele obecnie dostępnych LIMS jest nie tylko drogich, ale również skomplikowanych i nieintuicyjnych w obsłudze!"
Podkreśliła również, że przyjazny dla użytkownika interfejs przejdzie długą drogę, aby pomóc w rozwiązaniu jak największej liczby problemów. "Jedną z najbardziej niedocenianych cech dobrego systemu zarządzania laboratorium jest interfejs użytkownika. Nasza platforma może oferować wspaniałe funkcje, ale jeśli interfejs nie jest intuicyjny i przyjemny, naukowcy nie będą zadowoleni z produktu."
Gdzie więc pani Haveri chce się udać?
"Głównym celem mojego życia było wprowadzenie zmian w społeczeństwie. Chociaż badania nad rakiem przyniosły mi ogromną satysfakcję, chciałam mieć większy wpływ, więc przestawiłam się na budowanie czegoś, z czego mógłby skorzystać cały ekosystem nauk biologicznych. Mam nadzieję, że cała ciężka praca, którą włożyłem, pomoże to osiągnąć, pomagając moim kolegom naukowcom."
LabTAG by GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych ai dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.