Aby zakończyć ten tydzień, ERA udostępnia wpis na blogu Environmental Leader, który porusza temat bliski naszemu sercu: zarządzanie zrównoważonym rozwojem firmy
.W dogłębnym artykule autorstwa Matta Littlefielda i Mike'a Robertsa z LNS Research, zatytułowanym "Enterprise Sustainability Management: An Emerging Paradigm", autorzy omawiają ewolucję zrównoważonego rozwoju w sektorze biznesowym i przemysłowym. Opisują zarządzanie zrównoważonym rozwojem jako koncepcję poprzez Społeczną Odpowiedzialność Biznesu (CSR) do obecnych trendów w raportowaniu zrównoważonego rozwoju i identyfikują kolejny krok - Zarządzanie Zrównoważonym Rozwojem Przedsiębiorstwa (ESM).
Co jest najbardziej przekonujące w tym artykule, to fakt, że wskazuje on na jeden z najbardziej problematycznych aspektów CSR i raportowania zrównoważonego rozwoju w ogóle:
"Zrównoważony rozwój dotyka każdego obszaru łańcucha wartości, w tym rozwoju produktu, zaopatrzenia, produkcji, utrzymania, sprzedaży, dostaw i obsługi klienta. Często jest źle zdefiniowany, nawet w obrębie tej samej organizacji. Dla niektórych grup jest to redukcja zużycia energii i emisji dwutlenku węgla lub projektowanie produktów przyjaznych dla środowiska. Dla innych jest to redukcja ryzyka operacyjnego dzięki procesom środowiskowym, zdrowotnym i bezpieczeństwa (EH&S), itd.Jest to trend, który wiele osób z branży produkcyjnej stara się pogodzić poprzez bardziej ekologiczne zarządzanie łańcuchem dostaw, śledząc środowiskowe kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) na całej drodze łańcucha dostaw, aż do momentu wydobycia zasobów naturalnych wykorzystywanych w produkcji.
ESM polega na zebraniu praktyk zarządzania zrównoważonym rozwojem pod jednym dachem i wspólnej pracy, zamiast traktowania zrównoważonego rozwoju jako oddzielnego procesu w sprzedaży detalicznej, produkcji i biurach korporacyjnych. Jego celem jest stworzenie jednolitej wizji dla Twojej firmy, która pomoże Ci osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju jako zespół poprzez wymianę danych i wspólne zasoby.
"ESM może być postrzegane jako strategiczne ramy zarządzania informacją, wykorzystywane przez firmy do standaryzacji, konsolidacji i centralizacji procesów biznesowych w celu promowania zrównoważonego rozwoju i wydajności biznesowej. Organizacje wdrażają strategie EMS, aby dodać zrównoważoną perspektywę do cyklu życia produktu i procesu, który rozciąga się od pomysłu do jego utylizacji. Przy pełnym wykorzystaniu, EMS działa jako platforma do wymiany informacji międzyfunkcjonalnych i orkiestracji międzyfunkcjonalnych procesów biznesowych."Jednym ze sposobów, w jaki LSN Research sugeruje firmom osiągnięcie tego celu, jest zatrudnienie Chief Sustainability Officer, którego zadaniem jest wspieranie i wdrażanie kompleksowego programu zrównoważonego rozwoju. System ten mógłby nawet zostać zbudowany z wykorzystaniem wszystkich różnych norm ISO, które są już przestrzegane w firmie i upewnić się, że każdy dział i aspekt działalności firmy przestrzega tego samego zestawu norm.
Inną metodą przyjęcia podejścia ESM jest zastosowanie ujednoliconego systemu zarządzania i udostępniania danych w całej organizacji:
"Korzyści płynące z holistycznego, zintegrowanego i usprawnionego systemu informacyjnego łączącego te obszary szybko omijają skuteczność procesów manualnych i rozwiązań zastrzeżonych. Coraz częściej wiodące na rynku firmy przyjmują strategie ESM do zarządzania operacjami." "Wreszcie, jeśli chodzi o technologię, firmy powinny zacząć wycofywać się z rozproszonych procesów i systemów, rozważając wdrożenie holistycznego rozwiązania ESM, które łączy obszary funkcjonalne, jak również całą drogę od aktywów, obiektów i procesów produkcyjnych do warstwy korporacyjnej."W kilku naszych artykułach pisaliśmy o tym, dlaczego wewnętrzne rozwiązania do zarządzania danymi EH&S nie są już najlepszą opcją do celów zarządzania zrównoważonym rozwojem, a także o tym, jak dobry system informatyczny EH&S powinien być w stanie współpracować z pracownikami hali produkcyjnej, menedżerami ds. ochrony środowiska i kadrą kierowniczą, a wszystko to jednocześnie.