Zagrożenie wynikające z postępowania z substancjami chemicznymi w Unii Europejskiej zostanie zjednolicone obowiązkiem szczegółowego rozpoznania substancji chemicznych i ich wpływie na ludzki organizm. W szczególności dotyczy to pracowników posiadających stały, lub okresowy kontakt z chemikaliami.
Przedsiębiorstwo rejestrujące substancję chemiczną będzie zobowiązane do ocenienia jej potencjalnej szkodliwości i udowodnić, ze będzie można zapobiec ewentualnemu ryzyku szkodliwości danej substancji i jej kontrolowaniu. Producent będzie zobowiązany do zebrania wszelkich istotnych informacji potrzebnych do przeprowadzenia wnikliwych badań nad ryzykiem chemicznym badanych substancji. Wymagać to może przeprowadzenia specjalistycznych raportów ekotoksykologicznych i toksykologicznych.
Aby zarejestrować daną substancję chemiczną należy także zgromadzić pełną dokumentację techniczną zawierająca wszystkie informacje niezbędne do jej opisania (informacje o zasadach bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z przedmiotową substancją, informacja o procesie produkcji itp.) Zakres dokumentacji jaki należy będzie przedstawić będzie uzależniony od zastosowania substancji i jej przeznaczeniu. Substancje chemiczne o obrocie rocznym, przekraczającym 10 ton, niezbędne będzie stworzenie raportu bezpieczeństwa chemicznego znanego jako RBChem. Zawarte w nim informacje będą dotyczyły między innymi toksyczności, bioakumulacyjności i szybkości rozpadu danej substancji.
Jeśli dana substancja chemiczna w drodze analizy zostanie uznana za szkodliwą i stwarzającą ryzyko, w raporcie konieczne będzie zapisanie ewentualnych scenariuszy narażenia środowiska i następstw w przypadku zatrucia daną substancją ludzi i otoczenia. Pozostałe substancje, których obrót jest mniejszy nie będą już wymagały składania tak wnikliwej dokumentacji. REACH nakłada obowiązek przekazywania informacji obrotu i dostaw substancji z naciskiem na możliwe ryzyko zawodowe w przypadku kontaktu z substancją chemiczną.
System REACH obejmuje szczególną uwagę chemikalia, które mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu – rakotwórcze, powodujące bezpłodność, mutagenne itp. Takie substancje wymagać będą autoryzacji Komisji Europejskiej na wprowadzenie ich do obrotu. Niektóre z toksycznych i niebezpiecznych substancji będą objęte ograniczeniom ilościom w produkcji, obrocie i ich stosowaniu. Obecnie wiele niebezpiecznych substancji jest stosowanych bez potrzeby, nawet, jeżeli istnieją dla nich bezpieczne odpowiedniki. System REACH ma zapobiec tego typu rozwiązaniom.
REACH ma zapewnić jasność, rzetelność i jawność ryzyka chemicznego, dzięki czemu zapewni bezpieczeństwo pracowników narażonych na kontakt z chemikaliami w swoim miejscu pracy. Łatwiej będzie także przekazać informacje o ryzyku i narażeniu zawodowym występującym na danym stanowisku. REACH zmniejszy także koszty wynikające z dotychczasowej ochrony środowiska, jednak niezbędne będzie utworzenie jednostek kontroli nad przebiegiem przedmiotowego systemu.
REACH, dzięki opracowaniu szczegółowych informacji na temat właściwości chemicznych, daje szansę na znacznie skuteczniejszą ochronę pracowników i środowiska, które może być narażone na kontakt ze szkodliwymi chemikaliami.