Etykietowanie w laboratorium jest ważne dla zapewnienia dokładnej identyfikacji próbek, preparatów, odczynników i buforów. Informacje na tych etykietach mogą się jednak zdezaktualizować lub okazać się nieprawidłowe, co wymaga ponownego etykietowania pojemników. Dostępnych jest kilka opcji ponownego etykietowania, w zależności od pojemnika i warunków środowiskowych, w jakich będzie się on znajdował.
Co może wymagać zmiany etykiety w laboratorium?
Najczęstszymi elementami etykiet, które mogą wymagać ponownego etykietowania, są pojemniki, na których etykieta zawiera nieprawidłowe lub niekompletne informacje. Może się to zdarzyć na kilka sposobów. Etykieta mogła zostać napisana odręcznie w sposób nieczytelny z powodu słabego pisma lub rozmazania tuszu; mogły zostać odkryte nowe informacje, które należy dodać do etykiety; na etykiecie mogły zostać wydrukowane nieprawidłowe dane i należy zastąpić je etykietą maskującą z prawidłowymi informacjami. Istnieje również możliwość, że na początku nie użyto żadnego identyfikatora, co wymaga dodania etykiety po fakcie. W zależności od konkretnej sytuacji można zastosować różne rozwiązania w zakresie ponownego etykietowania. Poniżej znajduje się przegląd różnych dostępnych opcji zmiany etykiet oraz opis sytuacji, w których należy je stosować.
Opcje ponownego etykietowania
Istnieją dwa rodzaje opcji ponownego etykietowania: etykiety zaciemniające (zwane także block-out lub cover-up), które ukrywają istniejące informacje, lub etykiety przezroczyste, które są nadpisywane i dodają nowe dane.
Etykiety zaciemniające
Etykiety zaciemniające są specjalnie zaprojektowane w celu ukrycia już istniejących informacji lub etykiet. Posiadają one unikalną nieprzezroczystą konstrukcję, która całkowicie zasłania etykietę i blokuje informacje znajdujące się pod nią. Etykiety te, zazwyczaj wyposażone w klej permanentny, są doskonałym sposobem na ukrycie wcześniej wydrukowanych informacji, w tym istniejącego tekstu, numerów seryjnych i kodów kreskowych na pojemnikach lub próbkach, a jednocześnie, w razie potrzeby, na umieszczenie nowych danych.
Etykiety zaciemniające są dostępne w różnych formatach, w zależności od warunków środowiskowych, na jakie będą narażone. Należą do nich etykiety kriogeniczne do przechowywania w ciekłym azocie (-196°C) i zamrażarkach ultraniskotemperaturowych (-80°C), etykiety odporne na chemikalia i rozpuszczalniki do pojemników, które będą narażone na działanie chemikaliów, oraz odporne na autoklaw etykiety zaciemniające do materiałów, które będą poddawane sterylizacji. Etykiety zaciemniające do autoklawów są również idealne do sterylizacji toreb i pojemników oznaczonych informacjami wrażliwymi lub poufnymi, które muszą być sterylizowane w autoklawie przed utylizacją, np. materiały niebezpieczne biologicznie i radioaktywne.
Pojemniki zamrożone
Dodatkowym wyzwaniem są probówki, fiolki i pudełka kriogeniczne, które są przechowywane w warunkach kriogenicznych i wymagają ponownego etykietowania. Takie zamrożone pojemniki mogą wymagać etykietowania, gdy są jeszcze zamrożone, ponieważ rozmrożenie ich potencjalnie zagroziłoby integralności zawartości. W związku z tym zaleca się etykietowanie w suchym lodzie, aby utrzymać temperaturę próbki na poziomie -80°C, co eliminuje niepotrzebne cykle zamrażania i rozmrażania. Wymaga to zastosowania etykiet zaciemniających na zamrożone powierzchnie, które będą przylegać do zamrożonych pojemników świeżo wyjętych z ciekłego azotu lub zamrażarki, nawet w obecności szronu i wilgoci, a jednocześnie całkowicie zasłonią istniejące etykiety i nieaktualne informacje znajdujące się pod nimi. Fiolki z nowymi etykietami można następnie z powrotem przechowywać w ciekłym azocie lub zamrażarkach o bardzo niskiej temperaturze, bez konieczności wydłużania czasu utwardzania. Oprócz etykiet zaciemniających do zamrożonych powierzchni dostępne są również etykiety przezroczyste, które można przykleić do już zamrożonych pojemników w celu ich ponownego oznakowania.
Probówki z kodem kreskowym 2D
Probówki z kodem kreskowym 2D są używane w biorepozytoriach, biobankach i innych placówkach, w których przechowuje się duże ilości próbek. Współpracują one ze zautomatyzowanymi urządzeniami do obsługi płynów i stałym skanerem kodów kreskowych, który wykorzystuje kod kreskowy 2D na dnie fiolki do śledzenia próbki podczas przechowywania i pobierania. Ze względu na swój unikalny kształt wymagają one specjalnego rodzaju etykiety podczas ponownego etykietowania. Najlepiej byłoby, gdyby etykieta identyfikowała bok i dno automatycznych probówek 2D o smukłym profilu do przechowywania i pobierania próbek. Ponadto ta dodatkowa etykieta nie powinna zakłócać prawidłowego funkcjonowania automatycznego/robotycznego systemu obsługi płynów i musi być zgodna z używanymi automatycznymi czytnikami/skanerami próbek, a także z oprogramowaniem do zarządzania zasobami laboratoryjnymi (LIMS). Etykiety na probówki z kodem kreskowym 2D zapewniają użytkownikowi maksymalną kontrolę nad zakodowanymi informacjami podczas pobierania próbek lub alikwotowania bibliotek próbek, umożliwiając znakowanie fiolek odbiorczych identycznymi lub niestandardowymi danymi. Oprócz kodu kreskowego 2D umieszczonego na spodzie probówki, na bocznej ściance probówki można nadrukować kody kreskowe 1D, dane zmienne oraz tekst czytelny dla człowieka za pomocą większości powszechnie stosowanych termotransferowych drukarek kodów kreskowych.
Over-labeling
Nakładanie etykiet przezroczystych lub laminatu na istniejące etykiety może mieć dwa cele. Po pierwsze, przezroczysty laminat działa jako dodatkowa warstwa ochronna, która zabezpiecza informacje przed różnymi warunkami środowiskowymi, w tym ekstremalnymi temperaturami, narażeniem na działanie silnych środków chemicznych oraz ścieraniem lub uszkodzeniami mechanicznymi. Przezroczystą etykietę można umieścić na fiolce z kriokomorą, aby zabezpieczyć ją przed spryskaniem alkoholem, lub w miejscu intensywnego użytkowania, aby chronić ją przed zadrapaniami i otarciami. Przezroczysta etykieta może również zawierać dodatkowe informacje, nie zasłaniając istniejącej etykiety i jej wydruku. Dotychczasowa etykieta pozostanie czytelna i możliwa do zeskanowania, a dodatkowe dane lub kod kreskowy będą po prostu wyświetlane z boku.
Niezależnie od potrzeb związanych z ponownym etykietowaniem, firma LabTAG oferuje unikalne rozwiązania identyfikacyjne spełniające konkretne wymagania. Obejmuje to szeroką gamę etykiet zaciemniających i przezroczystych, zaprojektowanych do pracy w różnych środowiskach i warunkach, w tym do przechowywania w warunkach kriogenicznych, autoklawowania oraz pracy z ostrymi chemikaliami i rozpuszczalnikami.
LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych orazoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.