Znak ostrzegawczy fumigacji (ADR/RID)
Kontenery wysyłkowe są często przewożone w ramach fumigacji żywcem w celu zachowania lub sterylizacji ładunku, który może zawierać glebę, rośliny lub materiał roślinny. Proces fumigacji zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób, które mogą mieć wpływ na dzikie rośliny, uprawy, drzewa i całe ekosystemy. Przesyłki te muszą być oznaczone znakiem ostrzegawczym fumigacji.
W przemyśle morskim fumigacja jest również stosowana do zabijania szkodników w zbożu i innych produktach żywnościowych przywożonych lub wywożonych - zarówno w celu zachowania jakości ładunku, jak i zapobiegania przenoszeniu gatunków nierodzimych.
Specjalne przepisy dotyczące transportu drogowego (ADR) i morskiego (IMDG) stosuje się do jednostek transportu ładunków poddanych fumigacji (CTU), które nie zawierają żadnych innych towarów niebezpiecznych i nie podlegają żadnym innym przepisom ADR lub IMDG. Jeżeli CTU jest załadowana towarami niebezpiecznymi poza fumigantem, wówczas wszelkie przepisy odnoszące się do tych towarów nadal mają zastosowanie, a niezbędne etykiety i tabliczki muszą być przedstawione.
OZNAKOWANIE I TABLICE
Zgodnie z Kodeksem ADR i IMDG znak ostrzegawczy przed fumigacją musi być prostokątny i powinien mieć nie mniej niż 300 mm szerokości i 250 mm wysokości. Tekst musi być wydrukowany czarnym drukiem na białym tle z napisami o wysokości nie mniejszej niż 25 mm. W przypadku gdy wymiary nie są określone, wszystkie cechy muszą być w przybliżeniu proporcjonalne do tych przedstawionych na rysunku poniżej.
Znak ostrzegawczy fumigacji musi być przymocowany do każdych drzwi lub punktu dostępu do fumigowanego CTU i odpowiednio zaktualizowany ze szczegółami, tak aby była dobrze widoczna dla każdej osoby otwierającej lub wchodzącej do urządzenia.
Znak powinien być uzupełniony konkretnym rodzajem użytej fumigantu oraz odpowiednimi datami i godzinami; czasami podawana jest również ilość użytej fumigantu. Oznaczenie właściwej nazwy przewozowej (FUMIGATED UNIT) oraz numeru UN (UN 3359) nie jest wymagane. Jeśli jednak jednostka poddawana fumigacji jest załadowana towarami niebezpiecznymi, wszelkie etykiety lub znaki wymagane przez ADR/IMDG muszą być nanoszone w zwykły sposób.
Tabliczki klasy 9 nie powinny być umieszczane na fumigowanym CTU, chyba że wewnątrz znajdują się inne substancje lub artykuły klasy 9 zapakowane.
Znak ostrzegawczy dotyczący fumigacji musi pozostać na miejscu do czasu przewietrzenia CTU w celu usunięcia wszystkich szkodliwych gazów fumigacyjnych lub do czasu usunięcia fumigowanych towarów lub materiałów.
Jeśli CTU poddany fumigacji został całkowicie przewietrzony, albo przez otwarcie drzwi urządzenia, albo przez mechaniczną wentylację po fumigacji, data wentylacji musi być zaznaczona na znaku ostrzegawczym fumigacji.
Po pełnej wentylacji i rozładowaniu CTU znak ostrzegawczy fumigacji powinien zostać usunięty.
Artykuł ten nie powinien być stosowany zamiast sprawdzania dokładnych wymagań obowiązujących przepisów modalnych.