Technologia chimerycznego receptora antygenowego limfocytów T (CAR T), znana również jako adoptywna immunoterapia autologiczna, istnieje od prawie 20 lat. Chociaż CAR T odniosła ogromny sukces w klinice, a kilka terapii, takich jak Yescarta®, Kymriah® i Tecartus®, zostało zatwierdzonych przez FDA do stosowania w leczeniu różnych nowotworów, złożoność procesu oznacza, że wciąż jest wiele do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o identyfikację próbek i śledzenie worków kriogenicznych używanych do dostarczania immunoterapii pacjentom.
Co to jest terapia komórkami CAR T?
Terapia komórkami CAR T polega na pobraniu od pacjenta naciekających limfocytów T, genetycznej modyfikacji tych komórek (często za pomocą wektora wirusowego, takiego jak gamma-retrowirus lub lentiwirus) w celu ekspresji chimerycznego receptora antygenowego (CAR) zdolnego do rozpoznawania określonych typów komórek nowotworowych oraz ekspansji nowej linii komórkowej. Produkt jest następnie podawany pacjentowi wraz z odpowiednią ilością zmodyfikowanych limfocytów T, które wyszukują i zabijają komórki nowotworowe. CAR jest często wytwarzany z jednołańcuchowego fragmentu przeciwciała, który rozpoznaje specyficzne receptory komórek nowotworowych, umożliwiając limfocytom T ich namierzenie i zabicie.
Uwagi dotyczące znakowania worków kriogenicznych do terapii komórkami CAR T
Worki używane do dostarczania zmodyfikowanych komórek T są bardziej wyspecjalizowane niż zwykłe worki na krew i stanowią jedno z największych wyzwań w identyfikacji próbek do terapii CAR T. Torebki te muszą być identyfikowane wraz z metalowymi kasetami transportowymi i zewnętrznymi opakowaniami z materiału Tyvek. Wszystkie te elementy są związane z workami kriogenicznymi, które często są przygotowywane w ośrodku centralnym, a następnie transportowane w stale monitorowanych zbiornikach z ciekłym azotem w fazie parowej do klinik w celu przetworzenia i podania pacjentom. Każdy nowy typ toreb terapeutycznych ma także swoje własne, unikalne kryteria i wymagania, co wymaga wyprodukowania i przetestowania nowego rozwiązania w zakresie etykietowania przed jego zastosowaniem. Współpraca z producentem etykiet, który może pomóc w projektowaniu, testowaniu i walidacji etykiet, które będą prawidłowo przylegać do worka infuzyjnego, opakowania zewnętrznego Tyvek i kaset metalowych, może znacznie ułatwić ten proces.
Ponieważ etykiety muszą spełniać kryteria wydajności, wyglądu i bezpieczeństwa określone w przepisach, podczas opracowywania etykiet dla toreb terapeutycznych należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- Materiał etykiety i klej muszą pozostać przytwierdzone w temperaturze pokojowej, jak również podczas przechowywania w ciekłym azocie w fazie parowej, bez pogorszenia przyczepności etykiety lub wytrzymałości na zrywanie.
- Etykieta i klej powinny dopasowywać się do kształtu worka po napełnieniu go płynem i przechowywaniu w ciekłym azocie.
- Etykiety muszą być odporne na procedury rozmrażania i pozostawać w pełni przymocowane po wyjęciu z magazynu kriogenicznego.
- Etykiety muszą być odporne na czyszczenie, np. pocieranie chusteczkami odkażającymi.
- Kryteria wymywalności i ekstrahowalności powinny być zgodne z normami ustalonymi dla etykiet pierwotnych stosowanych na workach kriogenicznych.
- Etykiety i ich wydruki muszą być odporne na ścieranie i zadrapania podczas procedur związanych z oczyszczaniem, usuwaniem i przetwarzaniem.
- Etykiety o odpowiednim rozmiarze muszą nadawać się do drukowania na powszechnie dostępnych drukarkach termotransferowych, dając wydruk o zadowalającej jakości i czytelności kodu kreskowego.
W przypadku metalowych kaset transportowych idealne są etykiety, które przylegają do metalu w warunkach kriogenicznych, takie jak MetaliTAG, ponieważ zostały specjalnie zaprojektowane do przylegania do powierzchni metalowych w ciekłym azocie (-196°C/-321°F).
Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, jest zastosowanie ciekłego azotu lub jego brak. Niektóre laboratoria zaczęły stosować systemy do zamrażania, które nie wymagają ciekłego azotu, np. zamrażarki Asymptote VIA Quad, Duo i Research Freezers. Należy koniecznie przetestować etykiety, aby upewnić się, że są one kompatybilne z wybraną metodą zamrażania.
Inne wyzwania związane z identyfikacją w terapii komórkami CAR T
Wytwarzanie produktów terapii komórkowej CAR T jest procesem złożonym; jakość często zależy od środowiska produkcyjnego. Należy przestrzegać przepisów cGMP, a certyfikat analizy musi spełniać ustalone kryteria akceptacji dla każdej partii. W przypadku terapii komercjalizowanych, zwiększenie możliwości produkcyjnych wymaga dostosowania niezależnej produkcji wielu składników równolegle.1
Aby to osiągnąć, placówki muszą dysponować skomplikowanymi systemami identyfikacji, które umożliwiają dokładne śledzenie, identyfikację i monitorowanie próbek pacjentów, od pierwszej wizyty w klinice do infuzji produktu do pacjenta. Kody kreskowe i/lub etykiety RFID stanowią integralną część skutecznego systemu identyfikacji, a odpowiednie skanery, drukarki termotransferowe i/lub RFID, oprogramowanie do drukowania oraz oprogramowanie do zarządzania zapasami współpracują ze sobą, aby zapewnić płynną i bezbłędną produkcję. W tym przypadku automatyzacja może być kluczowym elementem ograniczania błędów ludzkich i zmniejszania kosztów ogólnych, dzięki automatycznym systemom etykietowania, które drukują i naklejają etykiety, co pozwala zaoszczędzić czas i zapobiega popełnianiu kosztownych błędów. Niektóre systemy są wyposażone w skanery lub obrazy, co zapewnia szybką i automatyczną weryfikację.
Projektowanie rozwiązań identyfikacyjnych dla ośrodków terapii komórkami CAR T może być równie skomplikowane, jak sama terapia. Dlatego tak ważne jest posiadanie producenta takiego jak LabTAG, który może w pełni dostosować rozwiązanie identyfikacyjne od początku do końca. Oceniając potrzeby Twojego zakładu produkcyjnego, może on dostarczyć odpowiedni rodzaj etykiet, drukarek, skanerów i oprogramowania, aby próbki były dokładnie i skutecznie identyfikowane, niezależnie od złożoności procesu produkcyjnego. Firma LabTAG dysponuje szeregiem kandydatów na etykiety i jest gotowa do współpracy z firmami w zakresie przeprowadzania walidacji w celu spełnienia wymogów prawnych dla takich etykiet; w ten sposób etykieta może być również wcześniej testowana wewnętrznie, aby upewnić się, że w pełni spełnia wszystkie niezbędne wymagania.
LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych orazoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.
Referencje:
- Wang X, Rivière I. Clinical manufacturing of CAR T cells: foundation of a promising therapy. Mol Ther Oncolytics. 2016;3:16015.
- Iyer RK, Bowles PA, Kim H, et al. Industrializing Autologous Adoptive Immunotherapies: Manufacturing Advances and Challenges. Front Med (Lausanne). 2018;5:150.