Unia Europejska wydała wiele dyrektyw i rozporządzeń, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludzi podczas stosowania i transportu potencjalnie niebezpiecznych substancji. Etykieta klasy 1 służy do oznaczania i identyfikacji substancji i artykułów wybuchowych podczas transportu.
CO TO SĄ TOWARY NIEBEZPIECZNE KLASY 1?
Klasa 1 towarów niebezpiecznych obejmuje substancje i artykuły wybuchowe.
Istnieje 6 podziałów w zależności od stopnia zagrożenia:
1.1 Zagrożenie wybuchem masowym
1.2 Tylko zagrożenie projekcją
1.3 Zagrożenie pożarowe i niewielkie zagrożenie podmuchem lub niewielkie zagrożenie podmuchem/wyrzutem
1.4 Minimalne zagrożenie
1.5 Bardzo niewrażliwe substancje, które grożą wybuchem masowym
1.6 Wyjątkowo niewrażliwe artykuły, które nie są zagrożone wybuchem masowym
Klasa jest dalej podzielona na 13 grup zgodności, które są oznaczone literą znajdującą się w środku rombu ostrzegawczego.
Do oznaczenia materiałów wybuchowych o wysokim stopniu zagrożenia wybuchem stosuje się oznaczenia 1.1, 1.2 i 1.3. Etykiety te zawierają symbol materiału wybuchowego, numer działu (1.1, 1.2 lub 1.2) i literę oznaczającą grupę zgodności. Grupa ta obejmuje masowe materiały wybuchowe, takie jak dynamit/TNT, zagrożenia rzutowe, takie jak lont detonujący i zagrożenia pożarowe, takie jak flary i naboje do strzelb.
Etykiety dla działów 1.4, 1.5 i 1.6 są mniej niebezpiecznymi działami. Na tych etykietach musi być umieszczony tylko numer działu i litery grupy zgodności, na przykład: S, D i N. Cyfry wydrukowane na etykiecie muszą mieć wysokość co najmniej 30 mm. Grupa ta obejmuje artykuły niewrażliwe i artykuły niestwarzające znacznego zagrożenia, w tym takie artykuły jak fajerwerki i bezpieczniki.
Artykuły wybuchowe w tranzycie mogą obejmować wiele różnorodnych artykułów, od nitrogliceryny, spłonek i amunicji, do detonatorów poduszek powietrznych i zapalników imprezowych, i chociaż materiały wybuchowe mogą zachowywać się w sposób gwałtowny, gdy są odpowiednio zainicjowane, są one celowo zaprojektowane tak, aby były stabilne i niewrażliwe w normalnych warunkach. Umożliwia to ich bezpieczne przenoszenie i transport, chyba że są poddane gwałtownym wstrząsom lub ekstremalnym temperaturom, chociaż niektóre materiały wybuchowe mogą być inicjowane przez temperatury nawet do 200º.
SPECYFIKACJE DLA NAKLEJKI KLASY 1 NA OPAKOWANIACH
Przepisy ADR (Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych) stanowią, że wszystkie opakowania zawierające towary niebezpieczne powinny być opatrzone etykietą ostrzegawczą, która powinna mieć kształt kwadratu nachylonego pod kątem 45° (w kształcie rombu).
Etykieta klasy 1 dla opakowań musi mieć wymiary co najmniej 100 x 100 mm, od krawędzi do krawędzi, i być ustawiona pod kątem 45°. Etykieta musi przedstawiać czarny obraz eksplodującej bomby na pomarańczowym tle. Zewnętrzna przerywana granica musi wskazywać krawędzie etykiety (chyba że jest ona umieszczona na tle o kontrastującym kolorze). Na etykietach musi znajdować się wewnętrzna 2-milimetrowa obwódka, która jest oddalona o 5 mm od krawędzi etykiet. Numer klasy "1" musi znajdować się w dolnym rogu i być napisany czcionką o wysokości co najmniej 12 mm.
Jeżeli wymiary opakowania są zbyt małe, aby zmieścić etykietę ostrzegawczą o wymiarach 100 mmx100 mm, wymiary te można zmniejszyć, pod warunkiem że symbole i inne elementy pozostaną wyraźnie widoczne. Jednakże wewnętrzna linia musi zachować grubość 2 mm i musi pozostać w odległości 5 mm od krawędzi etykiety.
TABLICZKA KLASY 1
Tabliczkę klasy 1 stosuje się na jednostkach transportujących ładunki, takich jak kontenery towarowe oraz pojazdy cysterny drogowe/kolejowe.
Tabliczki klasy 1 muszą mieć wymiary co najmniej 250 mm x 250 mm, od krawędzi do krawędzi, i być ustawione pod kątem 45°. Na tabliczce musi być umieszczona przerywana zewnętrzna linia graniczna (chyba że jest ona umieszczona na tle w kontrastującym kolorze). Numer klasy "1" musi znajdować się w dolnym rogu i być napisany czcionką o wysokości co najmniej 25 mm.
Nie określono jeszcze grubości linii wewnętrznej, ale pomiędzy nią a zewnętrzną przerywaną obwódką lub zewnętrzną krawędzią etykiety musi być odstęp 12,5 mm. Górna połowa etykiety musi przedstawiać wybuchającą bombę, a w dolnym rogu musi znajdować się oznaczenie klasy 1.
Czytaj więcej na: http://opakowaniachemiczne.pl/