Karta charakterystyki ma za zadanie dostarczyć nam informacji na temat substancji oraz mieszanin w Unii Europejskiej. Jest ona częścią systemu, który powstał dzięki rozporządzeniu (WE) nr 1907/2006 (REACH).
Karty charakterystyki zapewniają nam dostęp do niezbędnych informacji na temat bezpieczeństwa substancji oraz mieszanin w sytuacji, gdy:spełniają one kryteria stosownej klasyfikacji jako stwarzające zagrożenie, zgodnie z zapisami rozporządzenia CLP;mamy do czynienia z substancją trwałą, zdolną do bioakumulacji oraz toksyczna, lub też bardzo trwałą i wykazującą bardzo dużą zdolność do bioakumulacji, zgodnie z treścią załącznika XIII do rozporządzenia REACH;dana substancja jest na liście kandydackiej substancji podlegających procedurom udzielenia zezwoleń na podstawie art. 59 ust. 1 rozporządzenia REACH.
W przypadku niektórych mieszanin, wymagane jest opracowanie karty charakterystyki oraz jej udostępnienie na żądanie, nawet gdy nie spełniają one kryteriów klasyfikacji jako stwarzające zagrożenie, zgodnie z rozporządzeniem CLP. Jeśli chodzi o wyroby, nie ma potrzeby dostarczania ich kart charakterystyki. Zdarza się jednak, że jej format jest wykorzystywany w przypadku niektórych wyrobów. Pozwalają one bowiem dostarczyć informacji na temat bezpieczeństwa w dół łańcucha dostaw. Dla większości wyrobów, nie jest to jednak najlepsza metoda.Składającą się z 16 sekcji kartę charakterystyki, musimy dostarczyć w języku urzędowym wszystkich tych państw członkowskich, na ternie których wprowadzamy do obrotu daną substancję albo mieszaninę. Brzmi bardzo skomplikowanie, jednak istnieją firmy które na co dzień zajmują opracowywaniem kart charakterystyki. Wiodącą firmą w branży jest krakowski Consultchem. Sprawdź ofertę firmy na https://consultchem.pl/
Wyjątkiem jest sytuacja, w której konkretne państwo członkowskie postanowi co innego. Dla niektórych substancji musimy spełnić wymóg sporządzenia raportu bezpieczeństwa chemicznego (CSR). Jeśli tak jest, informacje w karcie charakterystyki muszą być takie same, jak te które przekazaliśmy do CSR i te w dokumentacji rejestracyjnej.
Co więcej, należy także dołączyć do karty charakterystyki scenariusze narażenia. Jeśli chodzi o mieszaniny, jest kilka sposobów na załączenie takich scenariuszy. Możemy to zrobić w załączniku, albo też zamieścić stosowne informacje o narażeniu w sekcjach 1-16 karty charakterystyki.
Istnieją też mieszaniny, które są już dostępne w obrocie, a oznakowanie ich opakowań oraz format i treść karty, związane z tymże oznakowaniem i opakowaniem, sprawiają, że obejmują je przepisy przejściowe dla mieszanin wprowadzonych do obrotu przed 1 czerwca 2015 roku, najpóźniej do 1 czerwca 2017 roku. Należy jednak pamiętać, że nowe oraz zaktualizowane karty charakterystyki, które zostały stworzone po 1 czerwca 2015 roku, nie są objęte przepisami przejściowymi.Okres przejściowy na dokonanie zmiany z wersji załącznika II do rozporządzenia REACH, która jest dostępna w załączniku I albo II do rozporządzenia (UE) nr 453/2010, na nową wersję w załączniku do rozporządzenia (UE) 2015/830, został ustanowiony na mocy art. 2 tegoż rozporządzenia.Jeśli odbiorca otrzymał kartę charakterystyki przed 1 czerwca 2015 roku, to może z niej swobodnie korzystać do 31 maja 2017 roku. Nowe lub zaktualizowane po 1 czerwca 2015 roku karty charakterystyki
, muszą być już jednak dostosowane do wymagań, które zawarto w nowej wersji w rozporządzeniu (UE) 2015/830.
Zawarte w kartach charakterystyki informacje na temat klasyfikacji oznakowania, muszą być takie same, jak te wskazane na etykiecie.