Unia Europejska uchwaliła liczne dyrektywy i rozporządzenia, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludzi podczas stosowania i transportu potencjalnie niebezpiecznych substancji łatwopalnych. Istnieją również obowiązujące od dawna umowy, takie jak ADR i RID, które regulują ich transport drogowy i kolejowy. Ważnym elementem zapewnienia bezpiecznego transportu i końcowego zastosowania cieczy łatwopalnych jest ich prawidłowe oznakowanie i oznaczenie za pomocą etykiety cieczy łatwopalnej (etykieta i tabliczka klasy 3).
CO TO SĄ CIECZE ŁATWOPALNE KLASY 3?
Jeśli zajmujesz się przetwarzaniem, pakowaniem lub transportem towarów niebezpiecznych, musisz je najpierw prawidłowo sklasyfikować, aby wszystkie organizacje w łańcuchu dostaw, w tym służby ratownicze, wiedziały i rozumiały, na czym dokładnie polega zagrożenie.
Zgodnie z zaleceniami ONZ, istnieje dziewięć klas zagrożenia dla towarów niebezpiecznych, a klasa 3 obejmuje ciecze łatwopalne i płynne odczulone materiały wybuchowe. Ciecze te określa się zazwyczaj na podstawie ich temperatury zapłonu (FP). Temperatura zapłonu to najniższa temperatura, w której wydziela się wystarczająca ilość pary, aby mogła się zapalić w kontakcie z otwartym płomieniem.
ONZ klasyfikuje towary jako ciecze palne, jeżeli ich temperatura zapłonu jest niższa niż 60°C i jeżeli podtrzymują one spalanie (mogą się zapalić i dalej palić) powyżej 35°C. Temperaturę zapłonu określa się za pomocą testu temperatury zapłonu w zamkniętym kubku. Temperatura zapłonu może być zmieniona przez obecność zanieczyszczeń w cieczy i dlatego większość substancji w klasie 3 jest uważana za chemicznie czystą. ONZ klasyfikuje również towary z temperaturą zapłonu >60°C, jeśli są przewożone w temperaturze przekraczającej ich temperaturę zapłonu, jako towary klasy 3. ADR & RID podąża za klasyfikacją UN, z wyjątkiem niektórych paliw, które są nadal uważane za klasę 3, nawet jeśli ich temperatura zapłonu przekracza 60°C (ale nie przekracza 100°C). Ciekłe odczulone materiały wybuchowe (zarówno palne jak i nie palne) są również przypisane do klasy 3. Są to substancje wybuchowe, które są rozpuszczone lub zawieszone w wodzie lub innych cieczach w celu utworzenia jednorodnej mieszaniny cieczy, aby stłumić ich właściwości wybuchowe.
Ciecze łatwopalne są najczęściej stosowane jako paliwo w silnikach pojazdów silnikowych i samolotów, i jako takie stanowią zdecydowanie największy tonaż towarów niebezpiecznych przewożonych transportem powierzchniowym. W znacznie mniejszych ilościach stosowane są również jako nośnik farb, lakierów, tuszów i klejów, a także jako półprodukty chemiczne. Niektóre ciecze palne pochodzą z ropy naftowej, jak benzyna, parafina i rozpuszczalniki, podczas gdy inne są wytwarzane w procesach naturalnych lub przemysłowych, jak np. alkohole.
SPECYFIKACJE DLA NAKLEJKI KLASY 3 NA OPAKOWANIACH
Przepisy ADR (Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych) stanowią, że wszystkie opakowania zawierające towary niebezpieczne powinny być opatrzone etykietą ostrzegawczą, a etykieta powinna mieć formę kwadratu pod kątem 45° (w kształcie rombu).
Etykieta cieczy łatwopalnej klasy 3 dla opakowań musi mieć wymiary co najmniej 100 x 100 mm, od krawędzi do krawędzi, i być ustawiona pod kątem 45°. Na etykiecie musi znajdować się przerywana zewnętrzna linia graniczna (chyba że jest ona umieszczona na tle o kontrastującym kolorze). Numer klasy "3" musi znajdować się w dolnym rogu i być napisany czcionką o wysokości co najmniej 12 mm. W dolnej połowie etykiety może znajdować się dodatkowy napis "Flammable Liquid", ale nie jest to obowiązkowe.
Wewnętrzna czarna linia etykiety klasy 3 musi mieć grubość co najmniej dwóch milimetrów, a odstęp między nią a zewnętrzną kropkowaną obwódką lub zewnętrzną krawędzią etykiety musi wynosić 5 mm. Górna połowa etykiety musi zawierać symbol płomienia. Linia, symbol płomienia i tekst mogą być albo całkowicie czarne, albo całkowicie białe na czerwonym tle.
SPECYFIKACJE DLA PLAKATÓW KLASY 3
Tabliczkę cieczy łatwopalnych stosuje się na jednostkach transportujących ładunki, takich jak kontenery towarowe i pojazdy cysterny drogowe/kolejowe.
Tabliczki klasy 3 muszą mieć wymiary co najmniej 250 mm x 250 mm, od krawędzi do krawędzi, i być ustawione pod kątem 45°. Na tabliczce musi być umieszczona przerywana zewnętrzna linia graniczna (chyba że jest ona umieszczona na tle w kontrastującym kolorze). Numer klasy "3" musi znajdować się w dolnym rogu i być napisany czcionką o wysokości co najmniej 25 mm. W dolnej połowie etykiety może znajdować się dodatkowy napis "Flammable Liquid".
Jak dotąd nie określono grubości linii wewnętrznej, ale pomiędzy nią a zewnętrzną przerywaną obwódką lub zewnętrzną krawędzią etykiety musi być odstęp 12,5 mm. W górnej połowie etykiety musi znajdować się symbol płomienia. Linia, symbol płomienia i tekst mogą być albo całkowicie czarne, albo całkowicie białe na czerwonym tle.
Wszystkie etykiety ostrzegające o łatwopalnych cieczach oraz tabliczki klasy 3 produkowane przez Stock-Xpress spełniają wymagania IATA/ ICAO, UN ADR/RID oraz IMDG/IMO i są wykonane z materiałów spełniających surową normę BS5609. BS5609 to specyfikacja dotycząca etykiet przeznaczonych do użytku morskiego, zgodnie z którą zarówno tusz, jak i podłoże muszą być w stanie wytrzymać 3 miesiące ciągłego zanurzenia w wodzie morskiej, zachowując czytelność i dobrą przyczepność.
Etykiety klasy 3 produkujemy w rozmiarze 101 x 101 mm w rolkach po 250 sztuk oraz jako etykiety pojedynczo cięte w rozmiarze 100 x 100 mm. Tabliczki klasy 3, do stosowania w transporcie międzynarodowym, są dostarczane w rozmiarze 250x250mm i 200x200mm tylko do transportu brytyjskiego.
Niniejszy artykuł nie powinien być stosowany w zastępstwie sprawdzenia dokładnych wymagań obowiązujących przepisów modalnych.