Każdy z nas ma na co dzień do czynienia z drukiem etykiet. Stało się to tak naturalne i wszechobecne, że nie zauważamy już, jak swobodnie i bez wysiłku korzystamy z tej innowacji.
Jak jednak wybrać drukarkę etykiet spośród ich różnorodności, jaką wiedzą należy się kierować przy wyborze, na jakie parametry zwracać uwagę w pierwszej kolejności, aby w efekcie końcowym była to mądra inwestycja? Niemal we wszystkich dziedzinach życia człowieka, czy to w supermarkecie, czy w terminalu transportowym i logistycznym, stosuje się kody kreskowe. Biorąc pod uwagę powszechność stosowania etykiet z kodami kreskowymi i wynikających z nich systemów identyfikacji i przetwarzania danych, łatwo założyć, że powstało wiele specjalistycznych drukarek etykiet, które są dziś oferowane konsumentom.
To oczywiście rodzi postawione wcześniej pytania. I postaramy się na nie odpowiedzieć jak najpełniej.
Konieczne jest ustalenie celów i zadań, które zostaną powierzone drukarni - podjęcie decyzji o rodzaju drukarki w odniesieniu do sposobu drukowania etykiet. Jednocześnie musimy ocenić czynniki wpływające na późniejsze użytkowanie wydrukowanej etykiety (wpływy zewnętrzne na powierzchnię etykiety, warunki i zasady użytkowania).
Jeżeli przewiduje się zastosowanie etykiety o stosunkowo krótkim cyklu życia (do 6 miesięcy) i niewielkim obciążeniu jej powierzchni (niska ekspozycja na promieniowanie UV, wahania temperatury i wilgotności, nieregularne obciążenia mechaniczne), w takim przypadku odpowiednie będzie zastosowanie termicznej drukarki etykiet (ECO lub TOP).
Do zadruku etykiet przeznaczonych do długotrwałego przechowywania wydrukowanych informacji w niekorzystnych warunkach użytkowania zalecamy stosowanie drukarek termotransferowych do zadruku etykiet na podłożach papierowych (półbłyszczących, błyszczących) lub syntetycznych (polipropylen, polietylen, poliester). Ponadto, drukarka termotransferowa nadaje się do drukowania na etykietach termicznych, gdy taśma barwiąca nie jest używana w drukarce.Konieczne jest ustawienie planowanej objętości i prędkości drukowania drukarki. Wydajność drukowania odnosi się do maksymalnej liczby etykiet drukowanych w ciągu dnia, co stanowi maksymalne obciążenie podzespołów drukarki.
Warto zwrócić uwagę na ten parametr przy wyborze. Faktem jest, że głowica drukująca drukarki jest w pewnym sensie materiałem eksploatacyjnym - stała interakcja z powierzchnią etykiety lub taśmy barwiącej prowadzi do zużycia głowicy termicznej. Jeśli przestrzegana jest podana przez producenta szybkość drukowania, głowica termiczna nie zużyje się przedwcześnie. Z reguły im większe obciążenie drukarki, tym większa prędkość drukowania. Nie zawsze jest to jednak możliwe, jeśli drukarka musi wydrukować określoną liczbę etykiet w określonym czasie. Nowoczesne drukarki termiczne i termotransferowe dzielą się na drukarki podstawowe, średniej klasy, przemysłowe i mobilne.
Prawidłowy wybór klasy drukarki ma bezpośredni wpływ na jej dalsze koszty użytkowania. Należy ustalić maksymalną szerokość przyszłej etykiety oraz wymiary rolki z etykietami, która ma zostać użyta. Określenie tych parametrów wpływa na możliwość obsługi przez drukarkę etykiet o różnych szerokościach i nawinięciach.
Na przykład, drukarki klasy podstawowej są przeznaczone do drukowania etykiet o stosunkowo niewielkiej szerokości, co ogranicza ich możliwości w zakresie obsługi dużych etykiet. To samo dotyczy pracy z dużymi wałkami, które nie mieszczą się w specjalnym przedziale drukarki podstawowej, mimo że w tym przypadku dostępne są specjalne akcesoria do pracy z dużymi wałkami.Konieczne jest ustawienie satysfakcjonującej rozdzielczości druku drukarki (203, 300, 400 dpi).
Ten parametr bezpośrednio wpływa na jakość informacji na etykiecie. Najbardziej istotne są drukarki o standardowej rozdzielczości 203 dpi. Taka rozdzielczość jest wystarczająca do wysokiej jakości aplikacji liniowych kodów kreskowych (rodziny EAN i Code) oraz informacji tekstowych o minimalnej wielkości 5 pinów. Jeśli planujesz używać dwuwymiarowych kodów kreskowych (QR-code, Aztec Code, Data Matrix, itp.) lub tekstów o rozmiarze czcionki mniejszym niż 5 pin, to należy wybrać drukarkę o wyższej rozdzielczości 300 dpi.
Opisane powyżej parametry są wyznacznikami przy wyborze drukarki etykiet dostosowanej do Państwa potrzeb produkcyjnych. Nie należy zapominać, że właściwy dobór drukarki bezpośrednio wpływa na efektywność inwestycji w automatyzację procesów technologicznych przedsiębiorstwa. Firma Bosla zapewnia swoim klientom szeroką gamę drukarek etykiet o różnym przeznaczeniu i klasie. BOSLA chętnie udzieli Państwu odpowiedzi na wszelkie pytania i pomoże w dokonaniu właściwego wyboru przy zakupie.