Podobnie jak wielu kierowników ds. BHP i Ochrony Środowiska, prawdopodobnie masz jakiś duży projekt dotyczący zrównoważonego rozwoju, który pojawia się na horyzoncie. Być może jest on nawet zapisany gdzieś jako główny cel biznesowy na ten rok. Jeśli tak jest, ERA ma dla Ciebie ważną radę: zacznij planować już teraz!
Ilekroć rozmawiamy ze specjalistami ds. środowiska, jednym z największych wyzwań, o których słyszymy, jest to, że projekty zrównoważonego rozwoju zajmują o wiele więcej czasu, niż się spodziewali. Dzieje się tak dlatego, że planowanie wymaga znacznie więcej pracy, niż większość ludzi się spodziewa. Na przykład, trzeba uzyskać akceptację kierownictwa, znaleźć miejsce w budżecie, pozyskać niezbędne materiały, a następnie faktycznie zrealizować projekt (a kto wie, ile to potrwa?).
Planowanie ma fundamentalne znaczenie
Dobre planowanie jest fundamentem, na którym opierają się wszystkie inne kroki przygotowawcze; nie przekonasz szefa do siebie bez jasnego obrazu tego, co chcesz osiągnąć, i nie możesz przewidzieć kosztów, jeśli nie przeprowadzisz wstępnych badań cen materiałów, pracy, swojego czasu itp.
Kiedy robisz wstępne planowanie, jedną z najlepszych rad, jaką możemy Ci dać, jest określenie celów końcowych i wykorzystanie tego do określenia wymiernego zwrotu z inwestycji (ROI). A następnie kopać nieco głębiej, aby odkryć powiązane ROI, które nie są od razu oczywiste. W końcu nie ma sensu planować i podejmować projektu, jeśli nie zapewnia on jakiejś namacalnej korzyści dla Twojej firmy i planety.
Zacznij więc od ROI i pracuj wstecz: chcesz ograniczyć emisje do powietrza i przywrócić zgodność swojego zakładu z przepisami? Następnie zidentyfikuj największe źródła emisji, a potem wskaż, które z nich wymagają poprawy.
Na przykład, jeśli planujesz modernizację starego kotła do nowszego i bardziej wydajnego modelu, będzie kilka warstw zwrotu z inwestycji, które można prześledzić w trakcie procesu planowania. Po pierwsze, będziesz emitować znacznie mniej raportowanych emisji do powietrza, co jest podstawową i najbardziej oczywistą korzyścią. Ale będziesz również musiał zużywać mniej paliwa, co oznacza, że będziesz wydawać mniej każdego roku. W związku z tym podczas planowania należy porównać obecny koszt paliwa z przewidywanym zmniejszeniem kosztów.
A ponieważ będziesz miał mniejszą ilość zgłaszanych emisji do powietrza, łatwiej będzie Ci prowadzić sprawozdawczość w zakresie zgodności z pozwoleniami na emisję do organów regulacyjnych. Ponadto, w sezonie sprawozdawczym zaoszczędzisz również czas. Te dodatkowe godziny bezpośrednio przekładają się na oszczędności pieniężne, ponieważ będziesz pracować nad ważniejszymi rzeczami niż obliczanie liczb. Chodzi o to, aby efektywniej wykorzystywać swoje pieniądze.
Bez względu na skalę i zakres projektu, od niewielkiej zmiany polityki biurowej po głęboką modernizację, jeśli pozwolisz, aby ROI kierował Twoim planowaniem, łatwiej będzie Ci określić, jakie działania należy podjąć, a pozostałe etapy procesu będą łatwiejsze.
Zdobywanie poparcia kierownictwa
Po określeniu ROI i kroków, które należy podjąć, aby zrealizować te cele, nadszedł czas na rozmowę z osobami odpowiedzialnymi za kontrolę pieniędzy, które będą potrzebne, aby je urzeczywistnić.
Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że ich priorytety mogą nie pokrywać się dokładnie z Twoimi. Specjaliści ds. środowiska często napotykają ten problem, kiedy próbują wdrożyć nową politykę lub program, który sprawi, że ich własna praca będzie bardziej efektywna. Kluczem jest odniesienie projektu z powrotem do terminów, które kluczowi decydenci wykonawczy rozumieją i na których im zależy.
W większości przypadków oznacza to mówienie o tym, jak projekt pozwoli firmie zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.
Każdy projekt, którego się podejmiesz, będzie miał początkowy koszt, a Twoim zadaniem będzie pokazanie, jak pieniężny ROI projektu poprawi Twoją dolną linię. Może to być trudne, jeśli Twoim pierwotnym celem było zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych lub zaangażowanie firmy w dobrowolne raportowanie zrównoważonego rozwoju GRI.
Dlatego właśnie nie możemy przecenić znaczenia znalezienia drugorzędnych korzyści z projektów w fazie planowania. Kierownictwo może nie przywiązywać wagi do tego, jak bardzo nowy kocioł zmniejszy emisję HAP, ale zwróci uwagę na oszczędności w zakupie paliwa. Nawet bardziej powszechne wydarzenia, takie jak przejście na energooszczędne urządzenia w pokoju nauczycielskim, będą musiały zostać przeanalizowane pod kątem oszczędności kosztów związanych z wykorzystaniem energii.
Inną dobrą taktyką na pozyskanie poparcia kierownictwa jest dotarcie do zespołów marketingu i Public Relations. Ponieważ wiele firm włączyło już "zielone" do swoich strategii PR, dział PR może być w stanie ręczyć za (i być może określić ilościowo) mniej namacalny ROI projektu (jak wizerunek publiczny lub oceny aprobaty konsumentów).
Ocena opcji
Teraz, kiedy masz już budżet i zgodę na realizację projektu, czas na ocenę opcji. W zależności od rodzaju projektu, który podejmujesz, może to przybrać różne formy. Zapoznaj się z poniższymi artykułami (lub przekop się przez nasze archiwa), aby znaleźć wskazówki dotyczące różnych korporacyjnych programów zrównoważonego rozwoju:
- Szukasz lepszych chemikaliów/materiałów do wykorzystania, które zmniejszą emisję zanieczyszczeń do powietrza i ilość odpadów?
- Czy chcesz poprawić swoją sprawozdawczość w zakresie zgodności z przepisami i zwiększyć wydajność?
- Czy chcesz obniżyć koszty związane z przetwarzaniem lub transportem odpadów?
- Czy Twoim celem jest wdrożenie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju?
Bez względu na to, jakie jest Twoje ekologiczne postanowienie noworoczne, rozpoczęcie działań już teraz może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby dotrzymać terminu wyznaczonego na 2022 rok.
Więcej na: http://doradztwochemiczne.pl