Praca w laboratorium może być zarówno twórczo inspirująca, pozwalając na maksymalną swobodę w planowaniu, wykonywaniu i testowaniu własnych teorii eksperymentalnych, jak i niezwykle restrykcyjna. Przestrzeń laboratoryjna jest zawsze problemem, zwłaszcza w przypadku małych laboratoriów, które korzystają z dużego sprzętu, takiego jak aparaty HPLC czy spektrometry masowe, więc lepsza organizacja laboratorium jest kluczem do zwiększenia wydajności.
Organizacja przestrzeni na stanowisku badawczym
Stanowisko pracy to miejsce, w którym naukowcy spędzają większość czasu. Nie jest przypadkiem, że jest to również jedno z miejsc, w którym najczęściej panuje bałagan, nieład i kurz. Każdego dnia butelki są używane do przygotowywania nowych roztworów, a pipety, pudełka na końcówki, materiały eksploatacyjne i papiery mogą szybko się nagromadzić, zasłaniając miejsce pracy. Zachowanie porządku jest kluczem do utrzymania czystej i niezagraconej przestrzeni na stanowisku pracy. Zastosowanie haczyków na pipety sprawi, że będą one trzymane poza stołem i zawsze w zasięgu ręki. Co więcej, etykietowanie butelek i innych materiałów eksploatacyjnych może również pomóc w utrzymaniu porządku na stanowisku pracy i poprawić ogólną wydajność. Drukując etykiety na butelki z odpowiednio dużą czcionką, łatwiej jest je pogrupować, posortować i uchwycić właściwą butelkę w razie potrzeby. Jeśli zastosujesz usuwalne etykiety na butelkach wielokrotnego użytku, utrzymasz je w czystości i umożliwisz ponowne etykietowanie bez brudzenia boku butelki przez zbędny klej.
Należy pamiętać, że do identyfikacji butelek wypełnionych roztworami zalecane są etykiety z tworzyw termoplastycznych, ponieważ etykiety papierowe ogólnego użytku ulegają zamoczeniu i odklejają się. W przypadku butelek zawierających ostre rozpuszczalniki, kwasy lub zasady preferowane są etykiety odporne na działanie substancji chemicznych, ponieważ prawdopodobieństwo ich uszkodzenia jest znacznie mniejsze. Ponadto, zawsze czyść i dezynfekuj swój stół roboczy po każdym eksperymencie. Pozwoli to nie tylko utrzymać stanowisko pracy w czystości, ale także zapewni miejsce na inne zadania, które mogą się pojawić.
Zarządzanie zapasami za pomocą LIMS
Zarządzanie zapasami, nawet w stosunkowo małym laboratorium, wymaga systemu. Najlepszym systemem do tego celu jest system zarządzania informacjami laboratoryjnymi (LIMS), który jednocześnie monitoruje przebieg pracy i stan zapasów, często za pomocą interfejsu opartego na chmurze, do którego dostęp ma wielu użytkowników na różnych urządzeniach. W miarę zużywania zapasów w danym przepływie pracy, system LIMS będzie je rozliczał, ostrzegając użytkowników, gdy dany element wymaga uzupełnienia. System może również śledzić lokalizację próbek, aż do stojaka, pudełka, rzędu i kolumny.
W przypadku korzystania z systemu LIMS do monitorowania zapasów laboratoryjnych niezbędne są etykiety z kodami kreskowymi lub identyfikacją radiową (RFID). Technologia RFID jest idealna dla próbek przechowywanych w zamrażarkach i lodówkach, ponieważ umożliwia ciągłe monitorowanie zapasów bez konieczności wyjmowania próbek lub odczynników z magazynu. Co więcej, kriogeniczne etykiety z kodami kreskowymi mogą być stosowane w przypadku zapasów przechowywanych w zamrażarkach o bardzo niskiej temperaturze lub w Dewarach z ciekłym azotem. Korzystanie z systemu LIMS pozwala również na monitorowanie czasu życia zapasów, dzięki czemu można zidentyfikować roztwory lub próbki, które wkrótce utracą ważność; usunięcie przeterminowanych lub prawie przeterminowanych zapasów może nie tylko pomóc w zwolnieniu mnóstwa miejsca na stanowisku, jak również w lodówkach, zamrażarkach i Dewarach, ale również zapewnić, że eksperymenty nie zakończą się niepowodzeniem z powodu wadliwego odczynnika.
Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń dzięki sprzętowi powszechnego użytku
W laboratorium zawsze jest mało miejsca, ponieważ niektóre stanowiska są przeznaczone do konkretnych badań, a specjalistyczny sprzęt (np. wirówki, łaźnie wodne, vortexy) zajmuje cenną przestrzeń. W związku z tym zaleca się maksymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni, która jest dostępna. Dlatego ważne jest, aby sprzęt, który przyniesiecie do laboratorium, pozostawiał jak najmniejszy ślad. Jednym z możliwych rozwiązań jest dzielenie się sprzętem powszechnego użytku, takim jak nanodripy i spektrofotometry, pomiędzy laboratoriami, co zmniejsza potrzebę przydzielania przez każde z nich miejsca dla wielu urządzeń.
Sprzęt do wspólnego użytku może również obejmować drukarkę etykiet. Przed podjęciem decyzji o wyborze metody drukowania etykiet warto rozważyć kompromis między typem potrzebnej drukarki etykiet a miejscem, które można na nią przeznaczyć. Aby zaoszczędzić trochę miejsca, można rozważyć wykorzystanie do drukowania etykiet drukarki laserowej lub atramentowej, którą prawdopodobnie już posiadamy w laboratorium. Choć jest to dobra opcja dla tych, którzy wymagają jedynie cyfrowego wydruku, ma ona swoje wady, w tym przede wszystkim wysoki koszt wkładów atramentowych i tonera. Zmusza również do drukowania całych arkuszy etykiet, ponieważ wielokrotne przejścia przez drukarkę prawdopodobnie doprowadziłyby do jej zacięcia. W przeciwieństwie do systemów druku na żądanie (takich jak drukarki termotransferowe), które pozwalają na etykietowanie w trakcie pracy, drukowanie laserowe lub atramentowe może prowadzić do wyższego poziomu błędów w etykietowaniu. Wydruki termotransferowe zapewniają również największą odporność na trudne warunki laboratoryjne, od przechowywania w chłodni po narażenie na działanie środków chemicznych. Na szczęście większość tych drukarek jest stosunkowo niewielka, więc nie zajmą wiele miejsca na Twoim stanowisku. Co więcej, drukarki termiczne są wyjątkowo małe i przenośne; niestety, etykiety termiczne to kiepski wybór w przypadku trudnych warunków laboratoryjnych, zwłaszcza sterylizacji, ponieważ pod wpływem ciepła lub rozpuszczalników organicznych całkowicie czernieją.
Inną opcją jest zastosowanie zautomatyzowanych systemów drukowania i aplikacji. Choć początkowo są one nieco kosztowne, to jednak dzięki zaoszczędzonemu czasowi i zwiększonej wydajności ich koszty początkowe są większe niż się wydaje. Automatyczne etykieciarki to kolejny element wyposażenia, który może być współużytkowany w różnych laboratoriach, co minimalizuje koszty konfiguracji, a dzięki możliwości oznaczania kilkuset próbek dziennie, nawet przy udziale wielu użytkowników, nigdy nie powinny być zbyt zajęte dla Twoich próbek.
Przydział miejsca jest zawsze problemem, niezależnie od tego, w jakim laboratorium pracujesz. Nawet niewielkie wyposażenie, takie jak mikroskopy i łaźnie wodne, może zajmować znaczne ilości miejsca, utrudniając pracę, gdy inni wokół próbują się wcisnąć. Przy odpowiednim nastawieniu można zorganizować swoje laboratorium znacznie wydajniej, przydzielając roztwory, próbki i zapasy tam, gdzie są potrzebne, zamiast przypadkowo umieszczać je na stole lub w zamrażarce. Utrzymywanie porządku, zarządzanie zapasami i używanie etykiet do właściwej identyfikacji próbek, odczynników i sprzętu to pomocne sposoby, aby to osiągnąć. Ostatecznie oszczędzasz miejsce, co znacznie ułatwia osiągnięcie sukcesu.
LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach.i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.